Dlaczego Bóg jest taki okrutny?

Dlaczego Bóg jest taki okrutny?

Pytanie: Mam pytanie odnośnie Starego Testamentu, a dokładnie to księgi Jozuego. Bardzo zaskoczył mnie obraz Boga przedstawiany w tejże księdze, ponieważ podczas podbojów „ziemi obiecanej” Bóg nakłada klątwę na prawie wszystkie miasta, począwszy od Jerycha, aż po miasta 5 sprzymierzonych królów, Żydzi mordują wszystkich (łącznie z kobietami i dziećmi). Dlaczego Bóg jest taki okrutny? Ja rozumiem że to byli niewierni, którzy gdyby żyli mogliby „zarazić” swoją wiarą naród Żydowski, ale to nie idzie w parze z wolną wolą a przede wszystkim z zaufaniem Boga do narodu Żydowskiego.

Jeżeli w samym Jerycho, żyło 20 tys. ludzi, a miast objętych klątwą było kilkanaście, to można smiało powiedzieć, że naród wybrany zabił tysiące niewinnych ludzi… przecież oni bronili swojej ziemi.

Ja tego naprawdę nie rozumiem, gdzie tu miłość Boga, który kocha przecież wszystkich ludzi… Przez ten fakt, tracę wiarę w to, że ta księga Pisma Świętego jest rzeczywiście natchniona… Mam wrażenie, że sam Jozue wraz ze swoimi kapłanami ją spisał.

Proszę o szybką odpowiedź. Niech Pan rozwieje moje wątpliwości, bo naprawdę jest ich bardzo dużo.

Odpowiedź: Dobrze, że zaczynasz czytać Pismo, bo powoli będą Ci się otwierały oczy na to, co przed wieloma ludźmi jest zakryte i nieznane, a przecież dotyczy to wszystkich nas.

Księga ta opisuje historię stworzenia człowieka, jego doskonały stan, następnie upadek i jako wynik tego upadku karę: śmierć, cierpienie i nie kończące się tragedie. Opisuje nie tylko rzeczy chwalebne i święte, opisuje wszystko co złe, niedobre oraz wzniosłe i sprawiedliwe. Opisuje prawdę o Bogu i prawdę o człowieku, daje nam informacje na temat istot duchowych. Opisując upadek człowieka nie pozostawia go bez nadziei zakończenia się tego stanu, co jest od początku przekazywane tym ludziom, którzy byli blisko Boga.

Chociaż niektóre fragmenty są trudne do zrozumienia i nieraz przerażające podczas czytania, to nie powinniśmy się jednak zniechęcać do dalszego jego czytania. Powinniśmy znać całą historię i los człowieka, gdyż to wszystko przeżywali ludzie, jako konsekwencję nieprzestrzegania prawa Bożego, a z drugiej strony szybkiego rozwoju grzechu i zła, co jest widoczne też dzisiaj, tylko przybiera on inne formy.

Podziel się