Czas narodzenia Jezusa

Pismo Święte nie podaje dokładnej daty narodzin Pana Jezusa, ani początku Jego misji. Mówi natomiast o początku działalności tego który zapowiadał przyjście Pańskie – Jana Chrzciciela: „Było to w piętnastym roku rządów Tyberiusza Cezara. Gdy Poncjusz Piłat był namiestnikiem Judei, Herod tetrarchą Galilei, brat jego Filip tetrarchą Iturei i kraju Trachonu, Lizaniasz tetrarchą Abileny; za najwyższych kapłanów Annasza i Kajfasza skierowane zostało słowo Boże do Jana, syna Zachariasza, na pustyni.” (Łk 3:1-2)

Misja Jana Chrzciciela rozpoczęła się w piętnastym roku panowania cesarza Tyberiusza. Historia podaje nam, że Tyberiusz rozpoczął swoje panowanie 19 sierpnia 14 r. n.e. Piętnasty rok jego panowania przypada na 29 r. n.e. w tym roku rozpoczęła się misja Jana Chrzciciela. Zgodnie z prawem zakonu w Izraelu służbę w Namiocie Zgromadzenia można było pełnić po ukończeniu 30 lat. „Od trzydziestego do pięćdziesiątego roku życia spiszesz ich, wszystkich zdatnych do służby, aby wykonywali pracę w Namiocie Zgromadzenia.”(4 Moj. 4:23)

Wniosek jest następujący – Jan Chrzciciel po ukończeniu 30 lat rozpoczął swoją misję, tak samo mamy wspomniane o Panu Jezusie w jakim wieku rozpoczął swoją działalność: „Sam zaś Jezus rozpoczynając swoją działalność miał lat około trzydziestu. Był, jak mniemano, synem Józefa, syna Helego,”(Łk 3:23)

Tak jak wcześniej wspominaliśmy na podstawie Pisma Św. że Pan Jezus był młodszy od Jana Chrzciciela o 6 miesięcy: „A oto również krewna Twoja, Elżbieta, poczęła w swej starości syna i jest już w szóstym miesiącu ta, która uchodzi za niepłodną.” (Łk 1:36) Tak więc Jan Chrzciciel rozpoczął swoją misję w 29 r. n.e.

W jakim miesiącach mogli urodzić się Jan Chrzciciel i Jezus Chrystus ?

Zachariasz, ojciec Jana Chrzciciela był kapłanem z przemiany Abijaszowej (Łuk. 1:5). Z 1 Kronik 24 rozdział dowiadujemy się, że przemian kapłańskich było 24, a Abijaszowa służyła jako ósma (1 Kron. 24:10). Służba poszczególnych przemian kapłańskich rozpoczynała się od początku roku tj. 1 nissan (marzec) . Zachariasz był z przemiany Abijaszowej i jego służba w zależności od metody liczenia mogła przypadać na miesiąc maj lub w czerwiec. Po zakończeniu służby wraca do domu i zgodnie z zapowiedzią anioła wtedy zostaje spłodzony Jan Chrzciciel; „A gdy upłynęły dni jego posługi kapłańskiej, powrócił do swego domu. Potem żona jego, Elżbieta, poczęła i pozostawała w ukryciu przez pięć miesięcy.” (Łk 1:23-24)

Dziewięć miesięcy później, na początku kwietnia rodzi się Jan Chrzciciel. Pół roku później – na początku października rodzi się Chrystus.

Data śmierci Jezusa Chrystusa pomocna w obliczeniu daty Jego narodzin. Zgodnie z opisami Ew. Jana, misja Pana trwała 3,5 roku – ponieważ obchodził podczas niej cztery razy święto Paschy, święto to obchodzone było raz w roku, a podczas ostatniej Paschy został ukrzyżowany. Dodając do 29 r.n.e. 3,5 roku otrzymujemy wiosnę roku 33 n.e. Jest to zgodnie z obliczeniami astronomicznymi 3 kwiecień roku 33 n.e. który najbardziej odpowiada dacie śmierci Pana Jezusa, był wtedy 14 nissan piątek i było wtedy zaćmienie słońca: „A od szóstej godziny do godziny dziewiątej ciemność zaległa całą ziemię.” (Mat. 27:45)

Cofając się o 33,5 roku od 3 kwietnia 33 r. n.e. otrzymujemy początek października 2 r. p.n.e. jako prawdopodobną datę Pańskich narodzin. Tą datę śmierci Chrystusa potwierdza nam proroctwo Daniela 9:24 „70 tygodni” jest to dodatkowy argument.

Tak więc jest to zgodne z propozycją którą podaliśmy – Herod Wielki zmarł na początku 1 r. p.n.e. a  spis ludności o którym wspomina Ewangelista Łukasz przypisuje się Kwiryniuszowi poprzedzał ten znany z 6 r.n.e.

Oczywiście ten wywód logiczny jest pewną propozycją, która nas na podstawie Pisma Św. najbardziej nas przekonuje.

Czy więc świętowana przez chrześcijaństwo data narodzin Pana Jezusa jako 25 grudnia jest prawidłowa? Na podstawie dowodów Pisma Świętego stwierdzamy że nie.

Również 25 grudnia nie było możliwe aby wtedy w Izraelu pasterze w nocy przebywali w polu, ponieważ panuje wtedy zima, podczas której najpierw padają obfite opady deszcze później spada temperatura i pada śnieg. Betlejem jest położone na wysokości prawe 800 m n.p.m. Warunki do przebywania w polu są od wiosny do jesieni. Tak więc we wspomnianym czasie niema możliwości aby pasterze wraz ze stadami owiec noce spędzali w polu.

Podziel się