Voltaire o Newtonie

Ale ty, Danijelu! zamknij te słowa, i zapieczętuj tę księgę aż do czau naznaczonego; bo to wiele ich przebieży, a rozmnoży się umiejętność. Ks. Daniela 12:4

Dwunasty rozdział Księgi Daniela, mówi o nadejściu czasów ostatecznych. Ten okres według proroczych zapowiedzi z tego rozdziału księgi Daniela charakteryzuje się rozmnożeniem ogólnej umiejętności, jakiego doświadczamy już od XIX wieku.

Pierwszy parowóz został uruchomiony w 1804, pierwszy statek parowy w 1807 roku, pierwszy telegraf elektryczny w 1837, samolot w 1903. Dzisiaj tysiące statków, pociągów, aut czy samolotów przewozi we wszystkie strony świata, “tam i sam”, tłumy ludzi.

Sir Izaak Newton, wybitny astronom XVII wieku, wykazał wielkie zainteresowanie powyższą wypowiedzią proroka Daniela i wyraził przekonanie, że wypełnieniem tego proroctwa będzie rozwój ludzkiej wiedzy, który prawdopodobnie umożliwi podróżowanie z prędkością pięćdziesięciu mil na godzinę.

Voltaire, znany ateista francuski, ustosunkowując się do tego stwierdzenia lekceważąco zauważył:

“A teraz spójrzmy na potężny umysł Newtona, wielkiego filozofa, który odkrył prawo grawitacji; gdy zestarzał się i zdziecinniał, zaczął badać książkę zwaną Biblią i aby wzbudzić nasze zaufanie do jej bajecznych nonsensów, zmuszał nas, abyśmy wierzyli, iż jeszcze nastąpi taki rozwój wiedzy ludzkiej, że w przyszłości będziemy mogli podróżować z prędkością pięćdziesięciu mil na godzinę! Biedny zdziecinniały starzec!”

Uśmiechasz się teraz pewnie drogi czytelniku, na słowa Newtona. Cóż to jest 81 km/h? Przecież już 1947 roku przekroczono barierę dźwięku wynoszącą 1220 km/h.
Teraz, żyjąc w 2014 roku, prędkość 81 km/h nie robi na nas wrażenia, bo o świecie wiemy już bardzo dużo. Postarajmy cofnąć się o 400 lat, gdy nie mamy pod ręką komputera, komórki, auta czy nawet tak podstawowej rzeczy zasilającej prawie wszystko- prądu elektrycznego. Czy łatwo byłoby nam przewidzieć, że coś może poruszać się szybciej niż biegnące obok nas zwierzę?

A Izaak Newton dzięki Słowu Bożemu doszedł do takiego wniosku.

 

Podziel się